Poznaj okolice

Uhnin to spokojna wioska

Gdy znajdziesz się tu, czas zwolni. Jest to zarazem idealna baza wypadowa do przeróżnych miejsc – atrakcji Pojezierza. Może się okazać, że nie znałeś wielu z tych ciekawych punktów na mapie. Jeziora, lasy, rzeki w naszej okolicy to idealne miejsce na wypoczynek a Uhnin to idealna baza wypadowa.

Uhnin

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

to obszar niemal nietknięty przemysłem. Wyciszony, pachnący naturą i kojący nerwy. Wystarczy, że wyjdziesz przed domek  i rozłożysz koc. Momentalnie przenosisz się w inny wymiar. Totalny relaks i oderwanie od pędzącego świata to najważniejsze walory tego miejsca.

Zapraszamy również do pobrania i zainstalowania bardzo  aplikacji mobilnej Kameralne Pojezierze dla smartfonów i urządzeń przenośnych.

„Kameralne Pojezierze” – to mobilna aplikacja turystyczna jednego z najatrakcyjniejszych regionów wypoczynkowych na województwie lubelskim jakim jest Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Dzięki niej bez trudu odkryjesz uroki tej położonej pomiędzy rzekami Wieprz i Bug krainy: zobaczysz jeden z największych w kraju kompleksów dzikich bagien i moczarów, wypoczniesz nad jednym z ponad 60 malowniczych jezior, spotkasz się z wielokulturowym dziedzictwem i burzliwą historią pogranicza Polski, Białorusi i Ukrainy.

androidappstore

Przede wszystkim zapraszają jeziora Bialskie i Czarne Sosnowickie

To najbliższe – Jezioro Bialskie w miejscowości Białka – koi zapachem sosen i wita piaszczystymi plażami. Głęboki cień iglastych drzew sprawia, że jezioro staje się idealnym miejscem do wypoczynku dla rodzin z dziećmi i seniorów. W sezonie nad jeziorem działają restauracje, bary, sklepy i wypożyczalnie sprzętu.

jeziora białka k. parczewa

Równie blisko znajduje się jezioro Czarne Sosnowickie nieskażone dobrodziejstwami cywilizacji. Nie ma ośrodków wypoczynkowych, działek letniskowych, punktów sprzedaży i dyskotek. Jest to w pełnym tego słowa znaczeniu jezioro śródleśne. Nadleśnictwo Parczew opiekuje się przepięknym polem namiotowym usytuowanym nad samym jego brzegiem. Latem jest to miejsce wypoczynku i azylu dla całych rodzin. Brak zaplecza turystycznego powoduje, że noclegi Parczewa wybierają ludzie pragnący ciszy i spokoju. Liczne pomosty udostępniane wędkarzom.

Park krajobrazowy Pojezierza Łęczyńskiego.

Najbardziej charakterystyczne są dla niego jeziora, stawy i torfowiska. W Parku znajduje się 17 jezior. Turyści odwiedzają najczęściej Piaseczno, Rogóżno, Krasne, Łukcze, Zagłębocze. Miłośnicy natury znajdą tu rzadkie na terenie kraju ptaki drapieżne zagrożone wymarciem – orła bielika, puchacza. Występuje tu również orlik krzykliwy, gadożer, żuraw i bocian czarny. To także tu możecie trafić na żółwia błotnego i ginącą ropuchę zieloną, bobra, a nawet łosia.

Lasy Parczewskie (należą do Parku krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie) leżą w obrębie gmin Uścimów, Ostrów Lubelski, Dębowa Kłoda, Parczew, Sosnowica. Wspaniałe miejsce do wędrówek. Dominują tu lasy igalste, mniej jest mieszanych. Pięknym urozmaiceniem sa liczne wrzosowiska. Prawdziwa gratka dla ornitologów i miłośników natury – żyją tu 23 gatunki ptaków – w tym bocian biały, bocian czarny, podgorzałka, trzmielojad, bielik, orlik krzykliwy i derkacz. Charakterystyczne dla tych lasów są śródleśne jeziora i stawy. I znów coś dla pasjonatów historii – przez Lasy Parczewskie biegnie turystyczny Szlak Partyzancki (czerwony) i zielony szlak „Leśny”. Tu znajdują się też 3 rezerwaty przyrody.

Urszulin

W odległości 60 km od stolicy województwa i największego miasta po prawej stronie Wisły – Lublina, 50 km od Chełma oraz 30 km od granicy z Ukrainą i przylegającego do niej Szackiego Parku Narodowego leży – Gmina Urszulin – serce Polesia i Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego.

Istniejący od 1990 roku Poleski Park Narodowy, w którego bezpośrednim sąsiedztwie leży Urszulin, daje możliwość odpoczynku wśród malowniczych krajobrazów i pięknej, dziewiczej przyrody.

Na turystów czekają przygotowane ścieżki i trasy turystyczne: piesze, nordic walking, rowerowe, konne i kajakowe wiodące po niezwykłych i barwnych terenach, czyste i bogate w ryby jeziora a także rozbudowana baza noclegowa, w tym szereg gościnnych gospodarstw agroturystycznych.

Urszulin to centrum usługowo-handlowe i kulturalne gminy. W okresie letnim odbywają się tu coroczne imprezy kulturalne i sportowe, takie jak: czerwcowe „Biegi Ekologiczne”, lipcowy EKO FEST Dni Kultury Ekologicznej, w sierpniu Urszulin staje się Poleską stolicą rowerów i gospodarzem zawodów kolarskich MTB, a także wiele innych wydarzeń.

Zachęcamy do pobrania aplikacji „Urszulin, po pracy Polesie”

Urszulin po pracyappstore

Sosnowica leżąca nieopodal to ciekawa propozycja dla miłośników historii.

Znajduje się tu Zespół Rezydencyjny – w jego skład wchodzi dworska oficyna z XVIII wieku, pozostałości murowanego alkierza i park. W oficynie mieszkał kiedyś Tadeusz Kościuszko. Dziś znajduje się tam pensjonat. W parku można oglądać fragmenty alei lipowej, stare dęby i potężne lipy oraz jesiony. W Sosnowicy warto też zobaczyć kościół pw. Św. Trójcy, w którym znajduje się ołtarz z początku XVIII w. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków.