Poznaj województwo lubelskie

Interesujące miejsca, które można zwiedzić podczas dłuższej wyprawy – najlepiej samochodem.

Dratów

Dratów z cerkwią prawosławną. Dokumenty wskazują, że miejsce kultu znajdowało się tam już pod koniec XV wieku. W wieku XVIII powstała świątynia – najpierw unicka, potem prawosławna. Po pożarze z 1888 roku cerkiew odbudowano. Parafię reaktywowano w 1918 wieku. Po wojnie działalność parafii wznowiono w 1959 roku. Nabożeństwa odbywają się tu co dwa tygodnie. Święto parafii jest obchodzone w niedzielę po 22 maja. Cerkiew dratowska zbudowana jest na planie krzyża greckiego, w stylu eklektycznym rosyjskim. Obiekt jest bogato zdobiony, wewnątrz można podziwiać freski. Zwiedzając cerkiew można też odwiedzić tamtehjszy cmentarz parafialny i cmentarz wojenny.

Hola

– w miejscowości tej można zwiedzić cerkiew prawosławną. Wewnątrz znajdują się carskie wrota z ikonami z 2 poł. XIX wieku. Obok cerkwi stoi zabytkowa dzwonnica, nieopodal znajduje się cmentarz unicki i prawosławny. Można tam podziwiać drewniane ludowe krzyże i drewnianą kaplicę z przełomu XVIII i XIX wieku.

W Holi działa też niewielki skansen – znajduje się tam wiatrak koźlak, chałupa z XIX wieku, stodoła z XIX wieku, kapliczka przydrożna, krzyż przydrożny z XIX wieku, ule, żuraw studzienny. W skansenie działa też stanowisko ornitologiczne. Tutaj należy także wspomnieć o corocznym Jarmarku Holeńskim

Sobibór

Sobibór w gminie Włodawa. TO tu w latach 1942-43 znajdował się obóz zagłady. W komorach gazowych tego obozu zginęło około 250 tysięcy Żydów. W październiku 1043 roku wybuchł tam bunt, który zakończył się masową ucieczką. W 1965 roku na terenie obozu, po którym Niemcy chcieli zatrzeć ślad, powstało mauzoleum. Obok ziemnego kopca zawierającego prochy ofiar stoi pomnik. Od 1993 roku działa muzeum.

Cyców

– to tu w 1920 roku miała miejsce bitwa z bolszewikami, która przyniosła zwycięstwo polskiej kawalerii. W centrum Cycowa stoi pomnik, ma kształt przydrożnej kapliczki. Widnieje na nim napis „Chwała bohaterom wojny polsko-bolszewickiej poległym w zwycięskiej bitwie na polach gminy Cyców 15–16 sierpnia 1920 r.”

W Cycowie można też oglądać kościół, dziś nieużytkowany, kiedyś będący świątynią unicką, potem cerkwią prawosławną, wreszcie kościołem rzymskokatolickim. W miejscowym Zespole Szkół działa Szkolna Izba Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich.

Wólka Bielecka

Wólka Bielecka w gminie Milejów i tamtejszy Gród Słowiański. To rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodziska. Gród znajduje się na trasie ścieżki edukacyjno-turystycznej po Polesiu „Między Wieprzem a Bugiem”.

Łęczna

Łęczna z jej zabytkami – Synagogą Dużą, Synagogą Małą, zwaną też szkołą żydowską (dziś znajduje się tam biblioteka), Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, budynek dawnej plebanii, Ratusz, Domy zajezdne, które w XIX wieku pełniły funkcję dzisiejszych… moteli oraz Zespół dworsko-parkowy na Podzamczu.